5 prekvapujúcich faktov o jóge

5 prekvapujúcich faktov o jóge

  1. Väčšina jógových pozícií, ako ich dnes poznáme, sa v literatúre objavila až v 18.storočí n.l.

   Slovo ásana v skutočnosti znamená v sanskrite sedieť. Jógové pozície dnes nazývame ásana, slovom, ktoré sa objavilo v starovekej literatúre až v piatom storočí n.l. Žiadne ásany nie sú popísané Patandžaliho Jóga sútrach, pričom len 15 ásan je popísaných v Hatha Pradipika, texte datovanom do 15.storočia – všetky sú v sede (Swastikasana, Gomukhasana, Virasana, Kurmasana, Kukkutasana, Uttana Kurmaasana, Dhanurasana, Matsyasana, Pashchimatanasana, Mayurasana, Shavasana, Siddhasana, Padmasana, Simhasana, Bhadrasana), a len 32 ásan sa popisuje v Gherande Samhite napísanej v 18. storočí. Posledný zmienený text obsahuje okrem sediacich pozícií aj pozície v stoji.

  2. Dokonca ani v tridsiatych rokoch 20.storočia ženy nesmeli cvičiť jógu.

   Jóga bola striktne mužská aktivita, čo pravdepodobne súvisí s faktom, že indická spoločnosť bola po stáročia patriarchálna. Indra Devi, narodená ako Eugenie V. Peterson (1899-2002) bola pravdepodobne prvá známa ženská jógová lektorka na svete. Okolo roku 1937, sa opýtala Krishnamacharya, známeho ako otca modernej jógy, či sa u neho môže učiť. Rezolútne odmietol s tým, že pre ženy nemá žiadne hodiny. Údajne až po tom, ako sa za Idru Devi prihovoril sám maharadža, Krishnamacharya musel súhlasiť.

  3. Jógové cvičenie vám nepomôže schudnúť. Čo však jóga urobí je, že sa budete cítiť v pohode a nebudete sa z frustácie prejedať 

   Množstvo štúdii ukázalo, že jóga nie je dostatočne intenzívna na to, aby výrazne zvýšila srdcovú frekvenciu. Napriek tomu, že jej dynamické sekvencie pripomínajú kardio cvičenia, srdce dostatočne nezrýchli. Bolo napríklad dokázané, že aštanga zvýši tep srdca zo 70 na 95 tepov za minútu. Na to, aby ste začali páliť tuky potrebujete dosiahnuť aspoň 130 BPM a vyššiu hladinu. Jóga však znižuje stres v mysli cvičenca, jogíni sa cítia uvoľnení a sú schopní kontrolovať nutkanie zjesť hocičo, čo príde na um. Vďaka jóģe teda schudnete, avšak iným spôsobom, ako pri bežnom aeróbnom cvičení.

  4. Jóga úspešne lieči depresiu a úzkosti

   Štúdia ukázali, že jóga dokáže zvýšiť koncentráciu neurotransmiteru GABA v centrálnom nervovom systéme. Nízke hladiny GABA sú spojené s depresiou. Niekoľko štúdií sa od roku 2000, odkedy to techniky zobrazovania mozgovej činnosti umožnili, sústredilo na meranie  GABA hladiny v nervovom systéme praktikantov jógy. Výsledky boli prekvapujúce. Vedci zaznamenali významný nárast objemu transmiteru v skupine jógových cvičencov a neskôr usúdili, že jóga zlepšuje ľudský emocionálny život. Dokáže zjemňovať extrémne emócie a tiež nás robí spokojnejšími so svojim životom.

  5. Krishnamacharya, už spomínaný otec modernej jógy (1888-1989) súhlasil s preukázaním “siddhi”síl v laboratóriu a zlyhal.

   Niekedy okolo roku 1955 sa guru nechal napojiť na elektródy s tým, že si zastaví srdce. Šlo o experiment vedený bývalým spoločníkom Yoganandu a neskorším doktorom psychológie menom Basu Kumar Bagchi. Napriek dokázanej masívnej redukcii tepu, srdce biť neprestalo.

  Zdroje:
  Yoga Asana sessions increase brain GABA levels: a pilot study.
  Science of Yoga: Risks and Rewards
  Hatha Yoga Pradipika by Swatmarama – pdf