Ako prebieha hodina Aštanga jógy

Ako prebieha hodina Aštanga jógy

Tento článok by vám rád pomohol rozhodnúť sa, či je účasť na hodine Aštangy dobrá voľba s ohľadom na to, v akej životnej fáze sa nachádzate. Je určený pre začiatočníkov v jóge a vám, ktorí ste sa doteraz venovali inej jógovej škole.

Čo je Aštanga jóga

Aštanga jóga je druh hatha jógy, avšak omnoho fyzicky náročnejšej od úplného začiatku. Každá hodina aštangy je založená na Aštanga sériách pomenovaných napríklad Prvá séria. Ide o sekvenciu asán.. Aštanga hodina sa obyčajne opakuje a v jej štruktúre sa nedeje žiadna zmena. Aštanga má tri piliere:

 • ásana
 • drišti
 • dych

Ásana ako jógová pozícia. Drišti ako bod, kam sa pozeráme. Dych ako hlboký a hlasný nádych a výdych nosom. Pre tých, ktorí poznajú teóriu ôsmich jógových stupňov/vetiev:

 1. Ásana reprezentuje tretí stupeň.
 2. Dych ako základ pranajámy štvrtý stupeň.
 3. Drišti, ako sústredený pohľad je forma pratyahary – kontroly zmyslov, a tiež dharány ako koncentrácie, ktoré tvoria piaty a šiesty stupeň.

Aštanga jóga viaže dych a pohľad k plynulým asánam.

Je Aštanga hodina dobrou voľbou pre začiatočníka?

Zavisí to od zdravia a fyzickej aktivity začiatočníka. Ak táto osoba pravidelne športuje, aštanga bude pre ňu ťažká, ale určite vhodná. Niektoré jógové ásany sú veľmi náročné. Dokonca aj pre dlhodobo cvičiacich jogistov. Dobrý učiteľ ale vždy navrhne iný variant pre tých študentov, ktorí v ásane nevedia ostať alebo sa do nej vôbec dostať nedokážu.

Avšak, pre fyzicky neaktívnych začiatočníkov, ktorí chcú začať s jógou a začnú s aštangou predstavuje tento štýl vysoké riziko úrazu. Dôvodom je jednoducho štruktúra hodiny. Začína totiž s minimálne tromi pozdravami slnku A a B. A predstavme si niekoho, kto ma hoci aj malý problém s chrbticou a začne s touto sekvenciou. Určite si v pozícii urdhva mukha svanasana (hore pozerajúci pes) poraní driekovú chrbticu.

Ako vidíte, Aštanga používa pozdrav slnku ako prípravné cvičenie. Nijaké iné nepoužíva. Takže som si istá, že aštanga pre fyzicky málo aktívnych ľudí a ľudí s problémami chrbtice, kolien alebo inými problémami s kĺbami NIE JE.

Ľudia, ktorí s jógou začínajú a majú problémy s chrbticou by si mali radšej vybrať hatha jógu alebo “restorative” jógu.

Ako prebieha hodina aštangy

 1. Krátka úvodná mantra – Učiteľ sštangy spieva úvodnú mantru. Študenti sa môžu pridať alebo spievajú počas toho mantru OHM, prípadne len na konci. Ak vás zaujíma, ako to znie, tu je dobré video od  Joey Milesa.
 2. Surya Namaskar A – Pozdrav slnku A je precvičený 3 až 5 krát. Adho Mukha Svanasana (strieška) trvá aspoň 5 dychov.
 3. Surya Namaskar B – Pozdrav slnku B je precvičený 3 až 5 krát. B verzia kombinuje A verziu s utkatasanou a virabhadrasanou jeden.
 4. Základná sekvencia – ásany označené ako primárne – séria predklonov, trikonasán, paršvakonasán.
 5. Jógová terapia alebo Prvá séria alebo Yoga Cikitsaa obsahuje 41 pozícií v stoji a v sede. Každá ásana sa drží minimálne päť dychov. Samozrejme, že pokročilejší žiaci cvičia namiesto prvej série pokročilú. Avšak hovorí sa, že najťažšia z nich je i tak prvá Yoga Cikitsaa.
 6. Záverečná sekvencia – uzatvára Aštanga hodinu 16 ásanami s výdržou minimálne 10 dychov.
 7. Krátka záverečná mantra
 8. Relaxácia – zvyčajne nie je vedená učiteľom. študenti ležia na zemi v pozícii Šavasana minimálne 5 minút a uvoľňujú si celé telo.

Hodina Aštanga jógy trvá 90 minút.

Prečítajte si tiež ako prebieha hodina hatha jógy.