Cestovateľské tipy pre Singapúr

Cestovateľské tipy pre Singapúr

Písať o Singapúre je pre mňa pomerne ťažké, keďže je to moja srdcovka. Zanechal vo mne také množstvo dojmov a spomienok, že neviem, čo popísať skôr. V prvom rade sa pripravte na cestu v čase. Singapúr je technologicky perfektne vybavený, civilizovaný a bezpečný mestský štát v tropickom podnebnom pásme. Budete 142 km od rovníka.

Singapúr je mnohojazyčný. Inštrukcie nájdete všade v 4 jazykoch: anglicky, tamilsky, malajzijsky, mandarínsky. Slováci si postačia teda bezpečne s angličtinou. 🙂

Čo určite v Singapúre vidieť:

Marina Bay Sands
Gardens by the Bay
ArtScience Museum
Little India
China Town
Sentosa
Sri Mariamman Temple

Tip pre všetkých dvadsiatnikov a ľudí, ktorí sa nevedia správať a cestujú do Singapúru 🙂

Správajte sa slušne. Žiaden alkohol na verejnosti, žiadne divoké párty, žiadne žuvačky, žiadne grafity. Na akékoľvek ľahké drogy zabudnite. Ak totiž urobíte priestupok, poškodíte verejný majetok, môžete nielenže platiť vysoké pokuty (napríklad za pitie alebo jedenie v metre to bolo niekoľko stoviek dolárov), skončiť vo väzení, ale aj dostať telesný trest. Áno, tie sú povolené. A musím povedať, že poriadne efektívne, keďže Singapúr je bezpečný a čistý. Je nutné doplniť, že Singapúr má tiež povolený trest smrti.

SMRT alebo metro v Singapure

Cestovanie miestnou hromadnou dopravou je jednoduché a bezchybné. V metre sme sa nestretli s nástupišťom bez ochrannej steny. Z podlahy by ste tam mohli jesť, ak by to bolo povolené :). Autobusy a metro chodia na čas a sú lacné. Lístky si môžete kúpiť na niekoľko dní v stánkoch v staniciach metra, kde vás ochotne obslúžia. Lístky v autobuse sa kupujú u vodiča, keďže sa nastupuje cez predné dvere. Cena je rôzna, určuje ju dĺžka cesty, ale jedná sa o sumu 1-2 singapúrske doláre.

Marina Bay Sands – hotel s infiniti bazénom 

Symbolom Singapúru – levieho mesta je už v súčasnosti hotelový komplex Marina Bay Sands postavený v roku 2010. Má výnimočnú architektúru, ktorú navrhol Moshe Safdie. Niekde sa uvádza, že jeho inšpiráciou boli hráčske karty – kasíno je pre stavbu základňou – alebo sa tiež uvádza inšpirácia tvarom lode.

Do komplexu sa jednoducho dostanete, môžete tu nielen nakupovať, ubytovať sa, cvičiť, ísť do divadla či kina, ale aj len tak sa nechať vyviesť výťahom a pozrieť si výhľad ponad nekonečný bazén na 55. poschodí. Je to zadarmo.

Za touto originálnou stavbou sa nachádza ArtScience Museum. My sme tu mali ohromné šťastie vidieť výstavu o projekte CERN. Technologicky vyspelejšiu výstavu som nikde na svete nevidela. Bol to absolútny sci-fi zážitok bez použitia VR okuliarov. Návštevu tejto esteticky ohromujúcej budovy určite nevynechajte.

Gardens by the Bay

Komplex troch záhrad bol pre verejnosť otvorený v roku 2012. Najnavštevovanejšou z nich je Bay South Garden, kde si po zaplatení vstupného môžete pozrieť svetoznáme Supertree Grove, čiže háj superstromov. Architektmi navrhnuté stavby v tvare stromov vysoké od 25 do 55m pôsobia ako sci-fi kulisy a vy sa pomedzi ne môžete prechádzať vo výške 22 metrov.
Navštívte tiež Flower Dome – najväčší kvetinový skleník na svete s unikátnou statikou bez podpery a tiež Cloud Forest – les oblakov.
Malé upozornenie: napriek štýlovej architektúre v interiéri badať známky gýču, na čo sa je dobré pripraviť.

Little India

Je malá štvrť, kde sa kedysi usadili indickí obyvatelia Singapúru a dodnes si zachováva pravú hinduistickú atmosféru. Nájdete tu nesmierne kvalitné vegetariánske reštaurácie. Jednu z nich, v ktorej sme si dali chutný obed Vám odporúčam. Volá sa Kovalam Vilas Restaurant a bola založená v roku 1947.
Navštívili sme tiež malý chrám Sri Veeramakaliamman Temple, v ktorom môžete zažiť pravé hinduistické obrady.

China Town

Čínske etnikum tvorí viac ako 70% populácie Singapúru, doteraz však existuje špecialne územie v centre mesta, ktoré nesie názov China town. Výborne sa tu najete, v niektorom zo stánkov alebo v reštaurácii s nezameniteľnou činskou atmosférou.

Ostrov Sentosa

Ostrov zábavy, nákupov s možnosťou kúpania v mori je príkladom dokonale zorganizovaného oddychu, aký nájdete len v Singapúre. Nájdete tu obchodné centrum a množstvo športových a adrenalínových atrakcií.
Okúpať sa v mori a prípadne oddychovať na dokonalej tropickej pláži môžete, avšak musíte počítať s tým, že na horizonte uvidíte ropné tankery.