Čo zažiť a vidieť v Kuala Lumpur

Čo zažiť a vidieť v Kuala Lumpur

V Kuala Lumpur sme v decembri 2016 strávili krátku, ale intenzívnu dovolenku. Tu je niekoľko tipov a skúsenosti, ktoré sa vám na vašej ceste môžu zísť.

Čo sme v Kuala Lumpur videli:

  • Malajzijskú národnú mešitu  – National Mosque of Malaysia
  • Múzeum islámskeho umenia v Malajzii – Muzium Kesenian Islam Malaysia
  • Jaskyne Batu – Batu Caves
  • Čínsku štvrť – Chinetown Kuala Lumpur
  • Petronas Twin Tower

Dobrý hotel v Kuala Lumpur

Ubytovali sme sa v hoteli Ancasa Hotel & Spa Kuala Lumpur a svoju voľbu neoľutovali. Čistota bola síce nie úplne ideálna, avšak lokalita hotela nám umožňovala ku všetkým našim naplánovaným miestam dôjsť peši. Hotel poskytoval výborné raňajky a tiež hotelový bazén. Tu si spomínam, ako sme šli ráno plávať a zažili, ako jeden návštevník vošiel do bazéna v nohaviciach. Vyzeral, ako domáci, resp. obyvateľ jednej z juhovýchodnej krajiny Ázie. Celkom nehygienické, pomysleli sme si….

Je Malajzia islámska krajina?

Islám je v Malajzii vo väčšine, hlási sa k nemu 61% obyvateľstva, avšak vlády dlhodobo presadzujú náboženskú slobodu a snažia sa vybudovať modernú demokraciu pod islámom ako štátnym náboženstvom.

Je Malajzia pre turistov z Európy bezpečná?

Toto môžem posúdiť len zo svojho pohľadu a skúsenosti. Keďže sme do Kuala Lumpur prišli zo Singapuru, samozrejme, že vyvolávanie z minaretov nás trochu znepokojovalo. Súčasne bolo jasné, že Malajzia je singapurský chudobnejší sused. Bývali sme v Chinetowne, kde sa večer ulice menili na travesty show a miesto prostitúcie. Takže bezpečne sme sa cítili skôr za svetla a jednoznačne vo dvojici. Určite by som poradila európanom sa príliš neodhaľovať, keďže to nerobia ani miestni. Čiže nenoste krátke nohavice, sukne, tielka a podobne.

Ak chcete navštíviť Malajzijskú národnú mešitu

Do mešity sa chcel ísť pozrieť hlavne môj manžel, keďže bol zvedavý na islámske tradície v Malajzii. Budova bola postavená už v roku 1965 a pojme až 15 000 veriacich. Za vstup neplatíte, ale je povolený len vo vyhradenom čase. Pripravte sa na povinné zahalenie. Muži si musia zakryť nohy a ženy celé telo vrátane hlavy. Bola to pomerne zaujímavá skúsenosť, byť oblečená ako moslimka. Súčasne sa vo mne miešali pocity zábavy, zvýšeného adrenalínu, strachu a odporu.

Samotná budova je samozrejme zaujímavá z hľadiska architektúry, priestranná a vzdušná. Do hlavnej haly nás nepustili, keďže nie sme moslimskej viery.

Prečo navštíviť Múzeum islámskeho umenia v Malajzii

V blízkosti národnej mešity v Kuala Lumpur sa nachádza moderné múzeum islámskeho umenia, ktoré je výnimočné otvoreným priestorom, kde návštevník voľne prechádza cez rozsiahle zbierky islámskej architektúry, zbierky koránov a ich rukopisov, islámskej módy a textilu, islamskych zbraní, šperkov, mincí a keramiky a mnohé ďalšie.

Ako som spomínala, ide o súčasnú architektúru, myslelo sa tu preto aj na predaj suvenírov v múzejnom obchode, kde nájdete naozaj pekný a kvalitný tovar.

Čo určite nezmeškať v Kuala Lumpur sú Jaskyne Batu

Dostanete sa k nim jednoducho a to metrom spoločnosti KTM Komuter. Cesta vás bude stáť okolo 1 eura. Tu by som rada spomenula informáciu, že metro v Kuala Lumpur je prevádzkované viacerými spoločnosťami. Nie je možné teda kúpiť si lístok a len tak prestupovať na inú linku.

Vápencové jaskyne Batu sa premenili na hinduistické svätyne približne pred sto rokmi. Komplex jaskýň tvoria tri veľké a ďalších 7 malých. Hlavná a najpopulárnejšia z nich je Jaskyňa Katedrála, má 100 m vysoký strop a je miestom mnohých hinduistických svätýň. Vedie k nej 272 betónových schodov a na ich začiatku sa týči socha boha Lord Murugan, alebo tiež Kartikeya. Ide o syna boha Šivu a bohyne Parvati, ktorého brat je Ganeša. Murugan symbolizuje vojnu a víťazstvo. Je skutočne impozantná a postupne sa stala symbolom Batu Caves. Vstup je zadarmo.

Okrem sochy Murugana sa pri vstupe nachádza tiež Lord Hanuman – boh s tvárou opice. Tu je možno potrebné spomenúť fakt, že takmer všade v okolí sa nachádzajú opice. Sú nesmierne otravné, nebezpečné, ale celkový dojem nám určite nepokazili, keďže stretnúť voľne žijúcu opicu v tak tesnej blízkosti je pre európanov unikátny zážitok.

Letmý pohľad na Petronas Twin Tower
Na Petronas Twin Tower – do roku 2004 najvyššej budovy sveta, sme nemali kúpené lístky, takže bolo nemožné nechať sa vyviezť. Tak sme sa len tak voľne túlali v okolí – ktoré sa podobalo na všetky vyspelé business štvrte vo svetových veľkomestách.

Príjemnú cestu do Kuala Lumpur, keď máte otázky, rada pomôžem.

Petronas Twin Tower
Petronas Twin Tower