Ako prebieha hodina Hatha jógy

Ako prebieha hodina Hatha jógy

Ak by ste radi skúsili jógu a pýtate sa, čo je hatha jóga, čítajte ďalej. Viem si predstaviť, aké ťažké a mätúce je pre začiatočníka vybrať si vhodný štýl. Budete sa cítiť sebavedomejšie, keď viete, čo očakávať. Pozrime sa teda spolu na hatha jógu.

Môže začiatočník cvičiť hatha jógu?

Hatha jóga nie je väčšinou fyzicky náročná. Ásany – jógové pozície sa držia dlhšie a dýchanie je pomalé. Tradičná hodina hatha jógy trvá najmenej hodinu a pol, avšak necvičí sa nepretržite. Takže áno, hatha jóga je dobrá voľba pre úplného začiatočníka.

Ako prebieha hodina hatha jógy?

1. Na začiatku sa cvičenci približne 5 minút ladia na hodinu v pozícii šavasana, teda v ľahu na zemi. Niektorí učitelia začínajú hodinu v pohodlnom sede – v pozícii sukhasana alebo sidhasana. Prvé minúty hodiny sú určené na upokojenie mysle a uvedomovanie si vlastného tela.

2. Druhá časť hodiny hatha jógy sa zvyčajne sústredí na rozohriatie tela jednoduchými prípravnými cvičeniami. Postupne sa precvičujú jednotlivé časti tela a pripravujú sa na prax asán. Niekedy jógoví učitelia využívajú jógové zostavy ako Surya Namaskar – Pozdrav Slnku s cieľom prebudiť telo a rozohriať ho.

3. Najdôležitejšia časť hodiny hatha jógy je prax ásan, teda cvičenie jógových pozícií. Existujú desiatky ásan a rôznia sa podľa tradície. Odlišujú sa náročnosťou a zložitosťou. Ásany sa cvičia v stoji, v sede, ležmo na chrbte, na bruchu alebo na boku. Niekedy učitelia podporujú študentov, aby držali pozície tak dlho, ako je im to príjemné. Niektorí menia pozície už po niekoľkých sekundách.

4. Relaxácia alebo jóga nidra je bežná prax po fyzickej časti hodiny. Cieľom je poskytnúť potrebný oddych pre naše telo. Avšak, čo je možno dôležitejšie, trénovať našu myseľ a vedomie vnímať náš vnútorný svet.

5. Na konci hodiny jógoví učitelia zaraďujú pranajámu – dychové cvičenia, tratak alebo inú techniku dharany. Cieľom je prehlbovať naše sústredenie na vnútorné duševné pochody a postupne s naučiť kontrolovať svoje pocity a myseľ.

Čo ak niektorú z ásan neviem urobiť?

Každý dobrý učiteľ by mal vedieť ponúknuť alternatívnu verziu k asáne, alebo jej variáciu v prípade, ak ju cvičenec nevie vykonať. Takže si nerobte starosti, ak neviete zaujať pozíciu v sede s prekríženými nohami, učiteľ vám ukáže alternatívu.

Čo čítať o hatha jóge?

Ak vás zaujímajú historické zdroje a literatúra hatha jógy, najdôležitejšia je Hatha jóga Pradipika zostavená Svātmārāmom v 15. storočí. Tu si ju môžete stiahnuť v angličtine.

Ktorý štýl je viac fyzicky náročný než hatha jóga?

Vyberte si aštangu, power jógu alebo flow jógu, v prípade, že chcete zažiť rýchlejšiu a fyzicky namáhavejšiu hodinu.

Zistite viac o aštanga jóge.