Jóga ako zdravotný štýl - Peter Mišík o začiatkoch jógy v ČSSR

Jóga ako zdravotný štýl - Peter Mišík o začiatkoch jógy v ČSSR

Prečítajte si prvú časť rozhovoru s Petrom Mišíkom, jedinečným slovenským učiteľom jógy, pravým jogínom, ktorý vychováva desiatky rokov cvičencov jógy v Košiciach a stál pri zrode prvých jógových oddielov na Slovensku. Hoci už nežijem v Košiciach, snažím sa pravidelne zúčastňovať jeho víkendov pri Ružíne. Najbližšie v novembri 2017.

Peter Mišík na pravidelnom letnom jógovom pobyte v Košickej Belej.
Peter Mišík v Košickej Belej. Fotografia uverejnená pôvodne na Facebookovej stránke Spoločnosti priateľov jógy.

Patríš medzi zakladateľov jógových oddielov a celkovo jógovej kultúry vo vtedajšom Československu. Môžeš, prosím, verejnosti priblížiť jednotlivé etapy tohto vzniku, ako si na ne spomínaš ty?

Takže úplný začiatok ešte bol voľakedy dávno skôr taká mystika. Boli to rôzne časopisy, ktoré vydával Weinfurter. Volali sa Psyché. Tam boli prvé zmienky o jóge. Vyšiel Ohnivý ker. Všetko bolo podfarbené mysticky. Tento štýl nám samozrejme až tak nevyhovoval a my sme začali robiť jogu úplne inak.

Pomerne jednoducho, v podstate na môj popud a to tak, že som sa dostal k prvej literatúre od mojej sestry, ktorá žila v Havířove. Doniesla to rodičom. Bola to v podstate jóga od francúzskeho jogína, obyčajná klasická hatha joga s ásanami. Hneď na začiatku bola spomenutá relaxácia aj hlboké dýchanie s tým, že sa ten človek dôkladne vyzdravie.  A tak som to začal robiť.

„Pochválil som sa priateľom a tí mi povedali, že poznajú kamaráta, ktorý vraj už desať rokov robí jógu. Zaviedol ma k nemu. Volal sa Gejza Timčák.“

Skúšal som brušné cviky, nejaké ásany a podobne. Pochválil som sa priateľom a tí mi povedali, že poznajú kamaráta, ktorý vraj už desať rokov robí jógu. Zaviedol ma k nemu. Volal sa Gejza Timčák. On sa zase s jógou stretol niekde inde. Viem, že študoval v Oxforde, teda mimo republiky. Navrhol som, aby sme založili oficiálny oddiel jógy. Tak sme ho aj založili v Slávii, na Vysokej škole technickej. On bol zamestnanec v Slávii a vlastne odvtedy to takto spoločne ťaháme. Prvé sme začali skúšať rôzne prieplachové cvičenia, očistné techniky, teda zdravotný štýl.

Veľmi dôležité je vedieť, že nás najviac zaujímal zdravotný štýl. Lebo ja som pomocou tohto dýchania v prvom rade vyzdravel a to ma držalo. Teda iné prvky ako meditácia, rozjímanie a podobne boli skôr v úzadí, v ústraní.

„Veľmi dôležité je vedieť, že nás najviac zaujímal zdravotný štýl… Teda iné prvky ako meditácia, rozjímanie a podobne boli skôr v úzadí, v ústraní.“

 

Aké jógové publikácie ste vo vtedajšej dobe čítali? Aké máš na to spomienky?

Prvotné literatúry boli rôzne a oficiálne ich bolo ťažké zohnať. Napríklad kniha Aladára Koglera. Zo zahraničia to boli knihy od Yesudiana prepisované na blane. Postupne sa k nám od rôznych našich emigrantov dostávali rôzne preklady či už lepšie alebo horšie. Tibetská jóga i rôzne iné, ktoré sa k nám dostávali tiež rôznymi cestami. A tak sme sa postupne oboznamovali s inými technikami jógy.


Vďaka tvojim aktivitám a spolupráci s lekármi sa spinálne cviky stali súčasťou
rehabilitačných programov a ostali nimi doteraz. Ako vlastne k tomu došlo?

To, že sme zachytili zdravotný systém, bolo aj vďaka doktorovi z KEMu. Bol vtedy vedúci lekár tu v Košiciach. Držal nad nami ochrannú ruku a natočili sme spolu film, ktorý sa volal Nezúročené možnosti. Bol to čiernobiely film, kde sme spolu s Gejzom hrali hlavných predstaviteľov. V podstate sme cvičili Pozdrav slnku a niečo podobné. Vyhrali sme s tým cenu. Buď prvé alebo druhé miesto na amatérskej súťaži zdravotníckych filmov v Plzni a toto nám veľmi bezpečne otvorilo dvere. Každý o nás vedel, že robíme akoby zdravotnú jógu. Jóga pre zdravie, teda nie meditácie, duchárčenie, nie náboženskú jogu. Popritom sme samozrejme skúšali aj inú jógu, to však len tak, neoficiálne.

Spinálne cviky sa mi dostali úplne ináč. Tak, že sme boli v Indii prvý raz v roku 1977. Odtiaľ sme doniesli prvú literatúru, aj prvé spinálne cviky. Tie sme roztočili. Prvé cvičenia si chcel pre seba uzurpovať doktor Vele z Prahy s tým že, by sa volali spinálne cviky doktora Veleho. Všetci sme sa postavili proti tomu, tým pádom ostali tie cvičenia neutrálne.

Už vtedy sme úzko spolupracovali s Prahou, kde bola predstaviteľka Máša Svobodová. U nás na Ružíne sme organizovali kurzy očistných techník, konkrétne šankprašalana.  To je očistná technika, pri ktorej sa pije voda až dovtedy, kým nevychádza z konečníka taká čistá, akú pijeme. Chodili k nám do hôr pri Ružíne cvičenci z Prahy, Popradu a okolia Tatier,  aby si prečisťovali svoj tráviaci trakt.

„Štátna bezpečnosť bola taká, že možno že k nám prišli. Nemali napísané na čele, že eštebáci a podobne. A keď už prišli, museli si preplachovať žalúdok a črevá, čo sme my bežne robili. A tak si boli istí, že nehrozí žiadne náboženstvo alebo poškodenie záujmu socialistického štátu a podobne.“

Peter Mišík na akcii v roku 2016 - India kolíska jógy
Peter Mišík na akcii v roku 2016 s názvom India – kolíska jógy.
Autor fotografie Róbert Klik. Uverejnené pôvodne na Facebookovej stránke Spoločnosti priateľov jógy.


Ako spomínaš na štátnu bezpečnosť v ČSSR. Vadili im vaše vtedajšie aktivity alebo vás nechali v kľude pracovať?

Štátna bezpečnosť bola taká, že možnože k nám prišli. Nemali napísané na čele, že eštebáci a podobne. A keď už prišli, museli si preplachovať žalúdok a črevá, čo sme my bežne robili. A tak si boli istí, že nehrozí žiadne náboženstvo alebo poškodenie záujmu socialistického štátu a podobne. Takže my sme to perfektne poňali. Ako zdravotný program. Mali sme od nich v podstate pokoj.  To je môj pohľad. Teda nás nechali v kľude pracovať, aby sme naďalej rozvíjali jógu ako zdravotný štýl, ktorý doteraz preferujeme.

Čo si myslíš je v súčasnosti treba urobiť pre to, aby jóga prežila v rovnakej kvalite súčasné generácie?

Treba stále cvičiť, byť nadšený. Vidieť hlavne konkrétne výsledky, neskrývať ich. Robiť propagáciu hlavne výsledkom tých cvičení.

 

ROZHOVOR s Petrom Mišíkom tiež vo formáte MP3

 

 

Peter Mišík o svojich učiteľoch, prepojení jógy a kresťanstva, manželstve a najlepších ásanach

Peter Mišík v Lesanke 2017