Košická Belá alebo hlavná udalosť jógovej sezóny

Košická Belá alebo hlavná udalosť jógovej sezóny

Vrcholom celoročnej jogovej sezóny v Košickom regióne je bezpochyby týždenný letný kurz v Košickej Belej. Zúčastnila som sa ho už trikrát a v tomto článku sa budem snažiť vysvetliť prečo.

Začnem z opačnej strany. S istotou Košická Belá:
– nie je powerjogové či bhaktijógové sústredenie – čiže žiadnych najstajlovaných fitnes ľudí, či naopak hare krišna oddáných nečakajte
– nie je prehliadka jógovej módy
– nie je ľahko zvládnuteľná
– nie je typická dovolenka
– nie je pre jednu vekovú skupinu
– nie je zlúčiteľná s alkoholom

Táto jedinečná jogová udalosť vám vie dať obrovské množstvo informácií, podnetov, zážitkov, z ktorých môžete čerpať po celý rok. Má to však podmienku, byť usilovnejší ako na tradičnej dovolenke. Harmonogram je totiž nabitý každý deň. Začína sa o 6:30 a končí o 21:30.

Prečítajte si tiež o festivale jógy Shantiloka.

A tu je jeho približná podoba:

6:30 ranná meditácia
7:00 pozdrav slnku/Surya namaskara a rozcvička
8:00 šatkarmy/krije – očistné techniky
9:00 raňajky
10:00 prípravné cvičenie
11:00 asány a pránajáma
12:00 obed
14:00 jóga nidra s živou hudbou
15:00 asány
17:00 pránajáma
18:00 večera
19:00 mantry
20:00 prednáška

Takto cvičíte 7 dní v týždni s výnimkou stredy alebo štvrtku, kedy sa takmer celý deň venuje savita jóge. Priznám sa však, že savitu som zatiaľ vždy vynechala a urobila som si voľno na niekoľko hodín.
Intenzívny program vám dá zabrať a prvé 2-3 večery budete veľmi skoro unavení. Jednotlivé lekcie sú dlhoročne vedené Gejzom Timčákom, Petrom Mišíkom a do roku 2015 Jankou Jablonskou. Pre mňa boli tieto 3 osobnosti vždy garanciou originálneho prístupu k jóge. V krátkosti pre tých, ktorí ich nepoznajú, ide o zakladajúcich členov jogovej kultúry v bývalom Československu, nestorov jógového vzdelávania a osvety. Medzi lektormi nájdete tiež Iva Sedláčka – hudobníka, ktorý sa stará o zvukovú časť jóga nidry, Zuzanu Semsey a tiež detské lektorky.

Použité fotografie sú požičané z Facebooku Spoločnosti priateľov jógy.

Tu je vhodné spomenúť, že Košická Belá je pripravená tiež pre rodiny s deťmi, keďže paralelne s hlavným programom prebiehajú samostatné detské aktivity. Teraz bližšie k aktivitám. Ranné meditácie prebiehajú v interiéri hotela. Po nich nasleduje pozdrav slnku a ranná rozcvička na priestrannej lúke. Cvičí sa niekoľko cyklov pozdravu slnku, avšak precvičuje sa tiež celé telo formou automasáže, čo znamená postupne masírovanie a prekrvovanie časti vlastného tela pomocou rúk. Peter Mišík s nami pravidelne praktikoval agnisáru a prezentoval naulí. Stojíte bosí na mokrej tráve, tvárou otočení k vychádzajúcemu slnku.

Nasledujú šatkarmy – očistné techniky a či absolvujete džala néti – preplach nosových slizníc alebo vamana dhauti – výplach žalúdka, je na vás. Po vegetariánskych raňajkách nasledujú prípravné cvičenia, na ktoré naväzujú asány pod vedením Petra Mišíka. Cvičí sa maximálne 5-6 asán, avšak každá z nich v dlhej výdrži. Toto je jedna z mojich najobľúbenejších častí sústredenia.  Mám rada, keď sa sústredím iba na udržanie pozície a pomaly mi dochádzajú sily. Avšak môj mozog nemôže na nič iné myslieť. Príroda navôkol z vás vyťahuje stres a vy postupne dosahujete skutočné fyzické a psychické uvoľnenie.

Pránajáma je potom pod taktovkou Gejzu Timčáka a zväčša obsahuje udždžají – dýchanie cez stiahnuté hlasivky, kapalabháti alebo nádi šódhana – striedavé dýchanie. Poobede počas jóga nidry som už niekoľkokrát zažila jedinečné duševné stavy. Nidra vyzerá jednoducho. Kolektív leží na zemi, lektori hrajú na rôzne nástroje a tiež vás slovne sprevádzajú počas riadenej relaxácie. Mnohí zaspia, avšak ak to nevzdáte, viete vidieť krásne veci. Mávam veľmi silné a príjemné vízie, ktoré si doteraz detailne pamätám. Večerné prednášky väčšinou rozoberajú jogovú teóriu do väčšej hĺbky alebo sa venujú cestovaniu.

Počas sústredenia sa jedno poobedie dokonca vytvorí miestny jógový trh s oblečením, nástrojmi a jógovými nahrávkami. V predvečer posledného dňa sa tiež koná Silvester, čo znamená zábavné šarády s občerstvením. Cena celého pobytu je pomerne nízka len 240 eur, preto je záujem veľmi veľký a svoju účasť si potrebujete zabezpečiť už pol roka pred konaním.

Ak vás podujatie zaujalo, tu je odkaz na Spoločnosť priateľov jógy.

Prečítajte si tiež o festivale jógy Shantiloka 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.