Peter Mišík o svojich učiteľoch, prepojení jógy a kresťanstva, manželstve a najlepších ásanach

Peter Mišík o svojich učiteľoch, prepojení jógy a kresťanstva, manželstve a najlepších ásanach

V Indii si sa stretol s niekoľkými sadhuami? Možeš uviesť, kto sa stal tvojim významným učiteľom?

Áno, videl som tam mnohých učiteľov. Prakticky každý mi niečo dal. Mimoriadnym z nich, ktorého si vážim, bol Devraha Baba, ktorého som stretol na sútoku rieky Jamuna a Ganga, keď tam bola Kumbha Mela. Ide o významnú konšteláciu raz za 12 rokov. Veľmi si ho vážim. Odpovedal mi takým osobitým, mentálnym spôsobom na viaceré otázky. Teda neverbálnym spôsobom.

Ktorá zo svetových osobností duchovných náuk ťa v živote ovplyvnila?

Bolo ich veľa, napríklad Dalajláma ma šokoval, keď som bol v jeho blízkosti. Je to totálne normálny človek. Potom bežní jogini ako Doktor Bhole – Ind alebo iní jogíni sú v podstate úplne prirodzení spontánni, nie vyumelkovaní. Tak v prvom rade to.

Gandhi sa kedysi vyjadril, že Európa by bez Ježiša bola stratená. Ako vnímaš jeho prínos ty? Ako vnímaš prepojenie jógy a Kristovho učenia?

O Gandhim až toľko neviem. Nepatril medzi môj vzor. Hoci niektoré veci som od neho prevzal, ale vyslovene len také jednoduché nie duchovné. Ako napríklad, že vraj sa masíroval kameňmi, keď robil tie dlhé púte po Indii. Nohy, ruky a podobne. Takže tam nepoznám jeho prínos.

A k otázke o prepojení jógy a kresťanstva. Je to v podstate duchovný smer, tiež joga s tým, že jóga je zameraná na zdravie. Ale vnímam to ako úplne prepojené a z nadhľadu je to to isté. Slovom destinácia je tá istá, ale cestovky sú rôzne…alebo prostriedky, ktorými tam ideme… Takže Kristove učenie je vlastne bhakti, cesta lásky, to je bhakti jóga. My robíme skôr univerzálnu jógu. Hatha jóga, pranajáma, meditácie, krije – očistné techniky a podobne.

Peter Mišík na pravidelnom letnom jógovom pobyte v Košickej Belej.
Peter Mišík v Košickej Belej. Fotografia uverejnená pôvodne na Facebookovej stránke Spoločnosti priateľov jógy.

Venuješ sa hathajóge. Ako vieme existuje aj smer bhaktijóga, ku ktorému sa hlásia Hare Krišna. Vnímaš nejaké úskalia na ceste praktikantov tohto hnutia?

Hneď poviem, že ešte, keď sa objavili prvé Hare krišna, maličké hubky, ktoré sa vykľúvali spod kameňa, pomáhal som im v udržaní sa na Kopnej pri Slušoviciach.  Ochraňoval som ich, aby mohli v stanoch spievať svoje mantry, a tak ďalej. Bral som to ako bhakti jógu. Teraz už ich nesledujem. A vôbec nemám prehľad, čo robia. Terajší harekrišnovci má už prakticky ani nepoznajú. Takže nevidím, netrúfam si posúdiť, či tam sú nejaké úskalia na ich ceste.

V súčasnosti existujú desiatky rozličných jógových škôl a štylov. Power, kundalíni, hatha, flow, aštanga, iyengar…Pre začiatočníka je ťažké vybrať si. Čo by si poradil človeku, ktorý chce začať a nevie na ktorú hodinu ísť?

Človek, ktorý chce začať a nevie na ktorú hodinu ísť, by mal začať ktorúkoľvek z týchto štýlov. Jednoducho skočiť do vody a skúsiť plávať. Buď sa utopí alebo neutopí. A zvyčajne sa neutopí a niečo sa naučí. Doporučujem striedať rôzne smery, vyskúšať všetkých možných učiteľov, všetky možné smery, tak sa bude človek postupne vyvíjať. Prinesie mu to úžitok, pokrok a potom sa ustáli. Bude mať svoj vlastný štýl, ktorý bude zvyčajne zmesou tých všetkých smerov. Teda nech si nedáva klapky na oči s tým, že len jeden smer je správny. Mal by byť všestranný.

Počas tvojich hodín sa cvičenci veľa dozvedia o fungovaní čakier. Myslíš, že je v súčasnosti niektorá z nich naozaj významnejšie u ľudí porušená?

Nemyslím si, že by bola niektorá z čakier významne porušená. Podľa mňa je stále možnosť všetky prebudiť. V tom absolútne nevidím problém.

Možeš uviesť niektoré asány, ktoré považuješ za mimoriadne prínosné a v dennej praxi cvičencov by nemali chýbať?

Je dôležité zvyknúť si robiť akékoľvek ásany hlavne dbať na posilnenie mozgu. Obrátené polohy pokladám za najdôležitejšie zo všetkých týchto ásan a samozrejme sedavé ásany, čo znamená vydržať nehybne dlhšie sedieť. Používajú sa už pri pranájame, na koncentráciu myšlienok alebo dokonca na meditáciu.


Možeš uviesť mantru, ktorá je pre začiatočníka účinná?

Jednoznačne je to základná mantra AUM, ktorá sa skladá z troch písmen. Je to písmeno Á, potom je Ú a na konci M ktoré, keď sa spoja, vznikne AUM. To á máme preciťovať od prstov nôh, ú v trupe, m nechať rezonovať v hlave. Tento postup, vždy odspodu od prstov nôh až nahor je najúčinnejší.

Okrem jógy sa desiatky rokov venuješ astrológií. Prečo ťa oslovila?

Ja som si vybral manželku podľa astrológie, pretože z toho množstva žien, ktoré chodili na jógu, bol veľký problém vybrať si. Nemal som možnosť spoznať ich za ten týždeň, ktorý som bol s nimi, napríklad na týždňovom kurze. Ale mal som možnosť nahliadnuť do ich občianskych preukazov. Už som vedel, že na čom som… že tá bude dobrá v manželstve alebo nebude, tá bude chorľavá alebo nie tak. A tak som si postupne hľadal. Až keď som mal prakticky 35, 36 rokov už som sa definitívne rozhodol. Takže dlho to trvalo.

Žiješ v dlhom a šťastnom manželstve, preto si pre cvičencov príkladom, že prax jógy je možné spojiť s bežným svetským životom. Ako teda môže jóga pomôcť v partnerskom živote?

Na to je ľahká odpoveď. Jóga pomáha v partnerskom živote tým, že jogín samotný pri dobrom cvičení jógy vie poznať otázky života a smrti. Čo znamená, že otázky partnerských problémov alebo občasných konfliktov alebo radostí sú pre neho už nie je také dôležité. Vie sa nad ne povznieť, vie ich prekročiť, nedokážu ho vyrušiť v bežnom živote alebo pri aktivácii jógy a podobne. Teda chápe aj nedostatky partnerky alebo naopak výhody. Vďaka obrovskej tolerancii, ktorú získa a hlbokému vnoru, dochádza k úplne inému, nie egoistickému pohľadu na partnerku.

ROZHOVOR s Petrom Mišíkom tiež vo formáte MP3

 

Jóga ako zdravotný štýl – Peter Mišík o začiatkoch jógy v ČSSR

Peter Mišík v Lesanke 2017