Ako začať s jógou a nestať sa obeťou falošného guru

Ako začať s jógou a nestať sa obeťou falošného guru

Dôvod, prečo som sa rozhodla napísať tento článok je, že verím v slobodu, či už vo forme ako je vyjadrená v ľudských právach a slobodách, alebo ako nám ju denne pripomína zdravý rozum. Slobodu od nepravých autorít. To platí aj v jóge.

Jógu mám rada. Cvičím takmer každý deň. Skúmam jej možnosti uzdravovať ľudské telo, posilovať ho, robiť nás šťastnými a upokojovať naše deštruktívne myšlienky a túžby. V podstate je jóga pre mňa o pokoji mysle a o zdraví. Avšak pôvodne bola navrhnutá s odvážnejším účelom a to spojiť dušu jogína s jej stvoriteľom, božstvom.

Jóga pre zdravie, šťastie a duševnú jednotu.s.r.o.

Môžeme s veľkou istotou potvrdiť, že už po týždňoch cvičenia jógy je naše telo zdravšie, ako aj, že sa cítime šťastnejší a spokojní so svojim životom. Avšak, nemáme žiaden dôkaz o existencii duše, boha a bohužiaľ žiaden dôkaz o existencii čakier, nádis, kóš a ďalších spirituálnych princípov jógy.

Tieto pojmy a teórie sú jóge inherentné a ich funkcia je dôležitá ako úloha kostry v ľudskom tele. Avšak cvičenec týmto konceptom nemusí veriť, aby pocítil benefity jógy vo svojom fyzickom a mentálnom živote.

Na druhej strane súčasná doba, rovnako ako aj nedávna história ukazuje, že spirituálne pozadie jógy je jednoduchým nástrojom na manipuláciu a môže spôsobiť nesmierne negatívne javy v spoločnosti a v živote jednotlivcov.

Veľké tučné klamstvá guruov

Je pre mňa neuveriteľne znepokojujúce vidieť, koľko ľudí sa nechá mentálne a fyzicky zneužívať v súčasných kultoch, ktoré používajú jógovú teóriu a prax. Samozrejme, že množstvo z mediálne silne známych prípadov a afér sa stalo v USA alebo v krajinách s veľkou populáciou. (Dôvodom je koncentrácia moci a peňazí.) Tieto kulty pod vedením falošných jógových lídrov sú označené ako školy, majú centrá v mnohých menších štátoch a môžu sposobiť veľké škody i tam.

Osho (Rajeesh) Rolls-Royce fanúšik a spirituálny vykorisťovateľ

Napríklad, jeden zo známych podvodníkov a  gangstrov v jóge – Osho, má veľa nasledovníkov a fanúšikov na Slovensku, či v Česku. A to napriek faktu, že bol známy ako Rolls-Royce guru, keďže ich vlastnil naraz 90. Asi najlepšie je tohto vykorisťovateľa citovať: “Všetky náboženstvá nariaďovali a chválili chudobu, a ja tieto náboženstvá odsudzujem. Pretože chudobu oslavujú, chudoba vo svete prežíva. Neodsudzujem bohatstvo. Bohatstvo je perfektný spôsob, ako zveľadiť človeka v každom smere… Takže som materialistický duchovný učiteľ.”

V skutočnosti, všetko, čo vytvoril, bol kult, ktorého nasledovatelia spáchali zločiny ako distribúcia drog, prostitúcia, daňové podvody, bioteror, pokus o vraždu, vykorisťovanie mladistvých a mnohé ďalšie.

Takže, jednoducho nechápem, ako môžu ľudia Osha dodnes citovať a inšpirovať sa ním.

Bikram jóga a ďalšie príbehy

Ďalší smutný príklad je Swami Muktananda, ktorý by mal poďakovať Elizabeth Gilbert, autorke Jedz, modli sa a miluj, za bezplatnú propagáciu a rastúci vplyv. Muž, ktorý bol v skutočnosti obvinený zo zavádzania, finančných podvodov, zastrašovania, sexuálneho zneužívania a styku s nedospelými dievčatami.

Verím, že aj práve teraz množstvo Európanov nasleduje tohto falošného guru a navštevuje ašrám v Indii vedený jeho nasledovníkmi. Iróniou je a môžem sa staviť, že množstvo z nich nesúhlasí s katolíckou cirkvou pre jej obchod s mafiou, pranie špinavých peňazí, sexuálne zneužívanie detí a v podstate pre akékoľvek protikresťanské konanie, aké si viete predstaviť. Avšak po jej zavrhnutí, končia v tzv. jógovom hnutí vedenom sociopatom s rovnakými následkami ako v prípade katolíckej cirkvi.

Iba pred niekoľkými rokmi, v roku 2013, bol Bikram, zakladateľ Bikram jógy alebo metódy hot jóga, známej pre vyhriate štúdia na 35 až 42 °C, obvinený zo znásilnenia. Neprekvapí vás to, ak si pozriete dokument Yoga, Inc.

Swami Maheshwarananda, zakladateľ Jógy v dennom živote, je ďalší smutný príklad gurua, ktorý vodu kázal a víno pil. Údajne bol zodpovedný za násilie a sexuálne zločiny na jeho nasledovníkoch.

Dokonca aj zakladateľ Aštanga jógy, K.P. Jois bol počas života zapletený do nevhodného správania k ženám. Myslím však, že v oveľa menšej miere, ako vysvetľuje Anneke Lucas  vo svojom článku. Jeho konanie mohlo byť spojené s odlišnou dobou a kultúrou v Indii. Avšak v dnešnej spoločnosti pre to nie je žiadne ospravedlnenie.

Nedávno bola v českých médiách uverejnená reportáž o ďalšom falošnom jógovom gangstrovi menom Jaroslav Dobeš, ktorý sa práve skrýva pred spravodlivosťou na Filipínach. Tento muž zvykol “odháčkovávať” ženy, inými slovami spať so ženami, aby údajne podporil ich duchovný rozvoj. Mnohokrát styk nebol ženami povolený .

Každopádne, podobných príbehov je vo svete množstvo. Len prednedávnom som objavila stránku Yogapredators.com, ktorá ponúka detailný zoznam hlavných násilníkov a gangstrov jógy s ich históriou a obvineniami.

Na záver, je tu 6 tipov ako začať s jógou a nenechať sa zneužiť falošným guruom

  1. Pred začatím jógového kurzu si o škole zistite informácie na internete.
  2. Jóga nemá poskytovať spirituálne odpovede cez guruov na úkor osobnej slobody.
  3. Nenavštevujte jógovú školu vedenú silnou osobnosťou, ktorá vyžaduje uctievanie a slepé rešpektovanie.
  4. Robte jógu hlavne pre jej zdravotné a duševné benefity.
  5. Spirituálna cesta je najzradnejšia. Môžete ľahko skončiť mentálne alebo fyzicky zneužití psychopatom.
  6. Prosím, pravdu neskrývajte. V prípade, že váš jógový učiteľ koná nemorálne, opustite ho.

Ak potrebujete poradiť, neváhajte mi napísať.

Fotografia: The Philippine National Police