Čo zažiť v indickom Mysore

Čo zažiť v indickom Mysore

Určite musíte vidieť:

Mysore palác
Horu Chamundi
Trh Devaraja
Festival Sankranthi

Mysore, mesto v južnom indickom štáte Karnataka, bolo našou poslednou zastávkou na ceste v januári 2017. Po vystúpení z autobusu ma trochu nepríjemne prekvapila nízka teplota a tak som si prvýkrát počas našej trojtýždňovej cesty musela obliecť bundu.

Ubytovali sme sa v Radisson Blu Plaza hoteli, ktorý nám poskytol bezchybné a komfortné ubytovanie na záver dovolenky. Stopercentne odporúčam.

Mysore palác

Najznámejšou turistickou atrakciou je palác postavený v rokoch 1897-1912 dynastiou Wadiyar, ktorá vládla Mysorskému kráľovstvu 700 rokov. Jeho architektúra spája hinduistickú, moslimskú, rajputskú a gotickú tradíciu, keďže architektom bol Brit Henry Irwin. Palác má tri podlažia a na jeho stavbu bol použitý ružový mramor a žula. Verejnosti je prístupná jeho časť, avšak do rozsiahlych záhrad sa dostanete bez obmedzenia.

Hora Chamundi
Výstup na horu Chamundi bol jeden z najpozitívnejších zážitkov z našej cesty. K úpätiu hory sme sa nechali priviesť tuktukom, ale potom sme pekne stúpali hore po viac než 1 000 schodoch. Táto cesta je púťou pre hinduistov, na začiatku ktorej zazvonia na zvon visiaci na vstupnej bráne. V tretine cesty sa nachádza monolitná 5 metrová socha Nandi – býka boha Šivu, vytesaná v 17.storočí. Po výstupe na horu vás zaručene čaká krásný pohľad na krajinu.

V momente, keď sme vstúpili na námestie pred chrámom Sri Chamundeswari, prešlo vedľa nás stádo kráv a býkov, aké sme nikdy pred tým nevideli. Boli to hnedé až čierne kravičky malého vzrastu. Ako všetky kravy, ktoré sme v Indii stretli, aj tieto boli priateľské a nechali sa pohladiť.

Chrám Sri Chamundeswari je zasvätený bohyni Shakti, uctievanej po stáročia maharadžami v Mysore. Ide o pomerne menšiu stavbu.

Trh Devaraja

V centre, v pešej vzdialenosti od paláca Mysore sa nachádza trhovisko Devaraja. Vzniklo pred viac než sto rokmi a patrí medzi originálne indické miesta. Zažijete tu zmyslovú explóziu farieb, vôní, zvukov. Viac ako 800 stánkov je zoradených podľa predávaného sortimentu do radov, takže sa nestratíte. Nakúpite tu zeleninu, ovocie, hudobné nástroje, hindustické obradné pomôcky, oblečenie, šperky a mnoho mnoho viac.

Nás si doslova odchytili rodinní výrobcovia parfémov, ktorí nám urobili prezentáciu vonných olejov a potom nám predali originálne indické parfémy. Všetky na báze oleja. Myslia na potreby turistov a vône vám nadávkujú do plastových fľaštičiek. Návštevu a nákup týchto olejových parfémov vrelo odporúčam. Predajcovia k nám boli veľmi milí.

Festival Sankranthi

Festival oslavujúci úrodu a žatvu ryže nás celkom prekvapil, vôbec sme netušili, že práve v meste prebieha. Deje sa tak každoročne od 14.1. do 18.1. Na uliciach zrazu stretnete na žlto pomaľované a ozdobené kravy a býkov. Farba má okrem estetických účinkov aj dezinfekčné účinky. Táto tradícia mala zabezpečiť zdravie kráv, od ktorých si ľudia brali mlieko a pomoc ktorých bola pri pestovaní ryže nenahraditeľná.
Kravy sú tiež odmeňované za ich dary. Ľudia ich privolávajú k vchodu svojich domovov, núkajú im ryžové jedlo, cukrovú trstinu, čerstvý kokos a požehnávajú ich pomocou plameňa. Bol to dojímavý zážitok.

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *