Tipy pri ceste do Keraly

Tipy pri ceste do Keraly

Naša cesta viedla cez Trivandrum, cez Varkalu až do Alleppey.

Prečo si vybrať Keralu?

Pláže
Ajurvéda
Kathakali
Plavba cez kanály v Koči a Alleppey

Kerala ponúka okrem iného aj tradičný dovolenkový raj v európskom zmysle slova. Nájdete tu pekné pláže, kde sa môžete slobodne kúpať.

Ubytovali sme sa v hoteli Treebo the Royal Heritage, ktorého architektúra a dizajn ma očarili. Má úžasnú „ajurvédsko-wellness“ atmosféru, príjemný personál a slušné jedlo.

Kovalam beach
Pláže sme začali objavovať hneď ráno. Mimochodom od prvého momentu Kerala prekvapuje svojou vyspelosťou turistov, ktorí už navštívili iné indické štáty.

Je nevyhnutné vidieť pláž Kovalam a Light House beach, kde si skutočne viete užiť príjemné more, piesočnatú pláž s lehátkami a slnečníkmi. Prejdite sa tiež smerom na juh, kde objavíte ďalšie menšie pláže. Nachádza na tu množstvo ajurvédskych centier a hotelových komplexov s ponukou tradičnej indickej medicíny. Medzi plážami sa nachádza čerstvo zrekonštruovaný maják, do ktorého sa dá za poplatok vojsť. Nepríjemné vás môže prekvapiť zábradlie na vyhliadke, postavené nižšie než je v Európe štandardom. Tiež fakt, že na vrchole majáku púšťajú naraz veľké množstvo turistov a aj keď netrpím strachom z výšky, nebolo mi všetko jedno.

Varkala beach
Našou ďalšou zastávkou bola Varkala, kde sme sa ubytovali vo vynikajúcom hoteli Varkala Marine Palace. Mali sme súčasne pocit že bývame v jeho najlepšom apartmánovom domčeku. Dostatok priestoru, originálna drevená konštrukcia, detailná ornamentálna výzdoba, veranda so sedačkami, výborný upratovací servis.

Dni môžete stráviť na pláži, avšak treba vedieť dve veci:

  1. Pláž je posvätným hinduistickým miestom a je nutné rešpektovať miestne zvyky. Nepripadalo nám v poriadku ležať v plavkách na pláži, preto sme sa po kúpaní stiahli do hotelového komplexu.
  2. Pozor na more. Nie je jednoduché tu plávať. Jednak narážate na silné vlny a dochádza tu tiež k spodnému a spätnému ťahu mora, ktorý vie byť nesmierne intenzívny.

Po večeroch je dobré prejsť sa po trhovom mestečku umiestnenom na vysokom útese nad morom.

Kathakali divadlo
Typickým pre Keralu je tiež Kathakali divadlo. Odporúčam tento civilizačne celkom odlišný umelecký zážitok určite nevynechať. Divadlo je založené na gestách, mimických pohyboch. Herci nevydávajú takmer žiadne zvuky, príbeh hrajú bohato nalíčení a v tradičných kostýmoch za sprievodu hudby. Bol to úžasný zážitok.

Backwaters
V Kerale sme tiež boli rozhodnutí zažiť plavbu cez tzv. backwaters, čo je sústáva vodných kanálov, jazier, riek prepájajúca Arabské more so sladkovodnými tokmi Keraly. Tvorí tak vodný labyrint dlhý 900 km. V Alleppey sme si objednali loď s kapitánom na palube, 4 lehátkami, sedačkami a prístreškom. Bola to pokojná trojhodinová platba avšak trochu nudná. Chýbal mi tu totiž komentár sprievodcu.
Čomu sa vyhnúť v meste Alleppey je hotel Geeyo on the beach. Nedostali sme, čo sme si objednali a na bookingu sa akosi zabudli zmieniť o fakte, že priamo pred hotelom prebieha výstavba cestného nadjazdu.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *